ANOTHER REASON TO BE A MAN

Konto klienta

791 953 143 phone

Filtry

Katalog » Marynarki

Marynarki męskie - popularne fasony

Jakie fasony męskich marynarek są najpopularniejsze? No co zwrócić uwagę wybierając marynarki męskie? Warto pamiętać o tym, że dobrze skrojona marynarka to nie tylko uniwersalny strój męski, ale i symbol męskości. Dlatego też każdy elegancki mężczyzna powinien mieć w swojej szafie co najmniej jedną, dobrej jakości marynarkę.

Pierwsze marynarki pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku w Imperium Brytyjskim. Na początku ten element garderoby stosowany był przez marynarzy i żołnierzy. Nosili oni marynarki w chłodniejsze dni. Na bardziej oficjalne okazje zakładano surduty i fraki. Marynarki męskie na stałe do kanonu mody męskiej weszły dopiero w latach 30. ubiegłego wieku. Od tego czasu są obowiązkowym elementem męskiej garderoby. Dobrze dobrana marynarka dodaje pewności siebie.

Podczas zakupu marynarki kluczowe znaczenie ma jej materiał, krój i kolorystyka. Dobrej jakości garnitur musi być wykonany z odpowiedniego materiału. Obecnie na rynku najczęściej spotkać można marynarki tweedowe oraz uszyte z połączenia wełny z tkaninami sztucznymi. Raczej nie poleca się kupowania marynarek wykonanych tylko i wyłącznie z syntetycznych materiałów.

W przypadku kolorystyki można nieco poeksperymentować. Co ciekawe, czerń wcale nie jest kolorem uniwersalnym, który sprawdzi się przy każdej okazji. Poza tym eksperci są zdania, że czarna marynarkę powinno się nosić jedynie z białą koszulą. Na co dzień można postawić na nieco jaśniejsze kolory bądź postawić na ciekawe wzory.

Ogromne znaczenie ma oczywiście krój męskiej marynarki. Dobrze dobrany do sylwetki, podkreśli jej atuty i zamaskuje ewentualne mankamenty. Na rynku wybór fasonów jest spory. Większość modeli spopularyzowanych zostało jeszcze w latach 30. XX wieku. Marynarki angielskie są dopasowane do sylwetki. Mają podkreślone ramiona, a ich rękawy kończą się na równi z granicą nadgarstka. Cała struktura jest dość sztywna, a kieszonki na ogół posiadają płatki. Model klasyczny jest nieco luźniejszy w kroju. W tym przypadku talia nie jest profilowana. Taki rodzaj garniturów jest dość bezpiecznym rozwiązaniem, ale kluczowe jest idealne dopasowanie pod względem rozmiaru.

Nieco niżsi panowie mogą postawić na marynarkę o potrójnym lub podwójnym zapięciu. Taki fason wizualnie dodaje kilka centymetrów wzrostu. Marynarki neapolitańskie to marynarki nieco krótsze niż te angielskie. Nie posiadają one podszewek czy poduszek na plecy. Cechują się lekkością i przewiewnością. Ostatni typ marynarek to smokingi, a więc modele najbardziej eleganckie, które zakłada się tylko na wieczór.

tpay