Bez kategorii

Jak wybrać koszulę ślubną do garnituru?

Koszule ślubne

Ślub to wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia oczy wszystkich gości zwrócone są w stronę Pani i Pana Młodego, dlatego muszą oni zadbać nie tylko o dobry nastrój, ale i nienaganny strój. Pan Młody powinien zwrócić uwagę nie tylko na dobrze skrojony garnitur, ale i koszulę, która stanowi dopełnienie ubioru weselnego.

W tym artykule podpowiemy, na jakie aspekty zwracać uwagę, dobierając koszulę ślubną.

Koszula ślubna — idealne dopełnienie męskiego stroju

  • Kluczowa kwestia to odpowiedni rozmiar koszuli ślubnej. W tym przypadku Panowie powinni zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar podany na metce, np. M lub XL, ale również uwzględnić swój wzrost i rozmiar kołnierzyka. Kołnierzyk nie może być ani za ciasny, ani za luźny. Rozmiar kołnierzyka oszacujemy, mierząc obwód szyi i powiększając ten wynik o szerokość palca. Koszula musi zapewniać swobodę ruchów, w końcu tego dnia oprócz części formalnej Pan Młody będzie brać udział w tańcach i zabawie, a koszula w każdych okolicznościach powinna dobrze leżeć. Warto zwrócić uwagę również na długość mankietów, które powinny wystawać spod marynarki na ok. 1 cm.
  • Kolejna kwestia to krój koszuli. W przypadku garniturów możemy zdecydować się na różne kroje. Najważniejsze jest jednak, aby koszula była odpowiednio dopasowana do ciała. Dużym zainteresowaniem cieszą koszule męskie taliowane w pasie, tzw. Slim Fit, ale w tych koszulach najlepiej wyglądają szczupli mężczyźni. Dla panów w większym rozmiarze zalecane są koszule nieco luźniejsze (ale też nie za duże).
  • W przypadku koszul ślubnych dominuje oczywiście biel. Kolor biały pasuje do każdego garnituru. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na odcień bieli. Przykładowo, zbyt jasna, zimna biel nie będzie zbyt dobrze komponować się z ciemnym garniturem. Obecnie mężczyźni coraz częściej wybierają eleganckie koszule kolorowe, np. beżowe, błękitne czy czarne, a nawet ze wzorami, np. drobne prążki czy delikatne tłoczenia. Wówczas należy wybrać gładki garnitur.
  • Istotnym detalem, który wyróżnia każdą koszulę męską, jest kołnierzyk. Krojów kołnierzyków jest wiele, a dobór jednego z nich zależy od specyfiki garnituru. Przykładowo, do klasycznego garnituru zaleca się kołnierzyk typu “kent”. Uniwersalny jest również kołnierzy “włoski”, który cechuje się szeroko rozstawionymi krawędziami.