Blog

Jak dopasować koszulę do garnituru?

Koszule garniturowe

Odpowiednio dobrana koszula do garnituru w dużym stopniu odpowiada za ogólną prezencję mężczyzny. Podczas wyboru koszuli garniturowej warto kierować się nie tylko sztywnymi zasadami, ale również własnymi upodobaniami. Dzięki temu uda się uzyskać stylizację elegancką, a jednocześnie podkreślającą indywidualność.

Najważniejsze zasady wyboru koszul garniturowych

Przede wszystkim do garnituru zawsze należy wybierać koszule z długim rękawem. Powinna być dopasowana do ciała, ale nie może przy tym krępować jego ruchów. Mężczyzna musi czuć się w niej swobodnie w każdych okolicznościach. Obecnie można wybierać spomiędzy różnych krojów koszul, m.in. popularna Slim Fit. Oprócz koloru warto zwrócić uwagę na takie detale jak m.in. różne rodzaje kołnierzyków, guziki, plisy czy mankiety.

Warto przy tym dodać, że dobór odpowiedniej koszuli zależy nie tylko od samego garnituru, ale również okazji, która wymaga zastosowania odpowiedniego stroju. W przypadku wydarzeń oficjalnych lub szczególnie podniosłych, wymagających zastosowania eleganckiego stroju, zaleca się wybór klasycznych koszul z długim rękawem w kolorze białym lub jasnych odcieniach. Gdy jednak możemy pozwolić sobie na nieco więcej swobody, warto “pobawić się” kolorami czy wzorami.

Trzeba też pamiętać, że koszula garniturowa to jeden z elementów pełnej stylizacji. Należy więc dobierać ją adekwatnie nie tylko do garnituru, ale również krawata czy obuwia.

Jaki kolor koszuli garniturowej?

Gama kolorów, jakie znajdują się na męskich koszulach, jest niezwykle bogata. Coraz częściej klasyczna biel musi ustąpić innym barwom. Kolorystyczne warianty koszul dobierane są przede wszystkim z uwzględnieniem rodzaju garnituru. W tym przypadku kierujemy się więc następującymi zasadami:

  • Do garniturów w mocniejszym, ciemniejszym kolorze można dobrać koszulę w cienkie pasy. Sprawdzą się też mocne kolory, a dla dodania sobie nieco oryginalności można wybrać duże desenie.
  • Czarny garnitur idealnie pasuje z bielą, ale nie tylko. Wybrać można koszule we wszystkich odcieniach różowego i niebieskiego, beżowego, a nawet żółtego.
  • Biały garnitur wymaga zastosowania koszuli w delikatnym kolorze, najlepiej pastelowym, np. jasny niebieski, jasny bordowy lub jasny róż.
  • Do granatowego garnituru najlepiej dobrać delikatne kolory, np. biel, jasny różowy lub jasny błękit.
  • Beżowe i brązowe garnitury doskonale będą komponować się z koszulami w odcieniach bieli, błękitu lub różowego.
  • A jeśli chcemy włożyć garnitur w paski lub połyskujący, wybierzmy do tego koszulę w jednolitym kolorze.