Blog

Jak dobrać idealną marynarkę męską?

Elegancka odzież męska

Marynarka męska, bez względu na to, czy w wersji oficjalnej, czy też casualowej, powinna być przede wszystkim odpowiednio dopasowana do męskiej sylwetki. Jednak oprócz prawidłowo dobranego rozmiaru liczy się również fason, kolor, materiał, precyzja wykończenia, a także poszczególne detale ozdobne. Marynarka to jeden z najistotniejszych elementów eleganckiej odzieży męskiej, dlatego warto poświęcić nieco uwagi na jej prawidłowy dobór.

Dobór marynarki do figury

Aby mężczyzna wyglądał elegancko i stylowo, musi zadbać o odpowiednie dopasowanie marynarki. Dobrze dobrana, skutecznie zamaskuje wszelkie nieprawidłowości sylwetki i poprawi proporcje ciała. Bardzo ważne jest, aby marynarka dobrze leżała na plecach i barkach – nie może być ani za ciasna, ani za luźna. Musi pozostawiać swobodę ruchów, ale jednocześnie nie powinny pojawiać się marszczenia materiału. To bardzo ważne, gdyż barki i plecy to miejsca, których nie przerobimy u krawca. A nawet jeśli krawiec podejmie się tego zadania, taka przeróbka będzie nas sporo kosztować, a efekty zazwyczaj są minimalne.

Bardzo ważne jest, aby nie kupować ani za ciasnej, ani za dużej marynarki. Najłatwiej to ocenić po tym, jak leży na barkach i klatce piersiowej. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, marynarka nie powinna wykraczać poza naturalną linię barków. Z kolei w przypadku, gdy klapy marynarki rozjeżdżają się po zapięciu, zapewne jest ona zdecydowanie za ciasna.

Równie istotna jest długość marynarki. Jak to ocenić? Po opuszczeniu rąk marynarka powinna kończyć się wraz z nasadą kciuka lub w miejscu zakończenia pośladków.

Dla wielu mężczyzn problematyczne okazuje się optymalne dostosowanie długości rękawów. Dokąd powinien sięgać rękaw marynarki? Zaleca się, aby na wyprostowanej ręce (w pozycji na baczność) rękaw sięgał do przegubu nadgarstka (czyli wypukłej kości nad nadgarstkiem). Wtedy ładnie będzie wystawał mankiet koszuli (na ok. 1-2 cm).

Wielu panów zastanawia się też, czy marynarka męska powinna opinać, czy nie. W tym przypadku obowiązuje złota zasada umiaru. Lekkie zmarszczenie w talii jest akceptowane, ale tylko wtedy, gdy mężczyzna może pochwalić się szczupłą sylwetką. W innych przypadkach zaleca się, aby marynarka nie opinała zbytnio ciała.