Wciąż wiele osób traktuje garnitur jako określony rodzaj męskiego ubioru wizytowego przeznaczonego na oficjalne lub wyjątkowe okazje, takie jak np. wesela, bankiety, eleganckie przyjęcia itd. W praktyce jednak rodzajów i wariantów garniturów jest wiele, a każdy z nich przeznaczony jest do nieco innych zastosowań. W tym artykule chcielibyśmy się skupić przede wszystkim na garniturach biznesowych, czyli ubraniach oficjalnych, eleganckich, a jednocześnie zapewniających mężczyźnie swobodę oraz umożliwiających wyrażenie indywidualnego stylu.
Najważniejsze cechy męskiego garnituru biznesowego
- Kolor. Jest to jedna z najważniejszych cech, która określa garnitur biznesowe. Jasne kolory będą dobre na lato, a ciemniejsze sprawdzą się podczas chłodniejszych miesięcy. Czarne, granatowe i grafitowe garnitury mogą być zakładane również na oficjalne przyjęcia odbywające się wieczorową porą. Na co dzień można pozwolić sobie na większą swobodę w doborze kolorów. Polecamy garnitury w różnych odcieniach granatu, niebieskiego, szarości. W przypadku ubioru biznesowego lepiej jednak unikać zbyt jaskrawych barw czy połyskujących materiałów.
- Krój marynarki. Mężczyźni powinni w miarę możliwości podążać za trendami w modzie. Zakładanie tego samego garnituru przez kilka lub kilkanaście lat nie jest najlepszym pomysłem, jeśli zależy Ci na dobrej prezencji. Dotyczy to przede wszystkim marynarek, które dostępne są w różnych wersjach. Marynarka powinna być dobrze dopasowana do sylwetki (nie może być ani za ciasna, ani zbyt luźna). Nie należy też przesadzać z jej długością, najlepiej wybrać model, który zakrywa połowę pośladków.
- Krój spodni. W przypadku garniturów biznesowych warto wybrać spodnie o prostym kroju, najlepiej bez zaszewek czy mankietów. Nogawka u spodni powinna dotykać buta. I chociaż w casualowym stroju dozwolone są nieco krótsze nogawki, które niekiedy odsłaniają nawet kostkę, to jednak w przypadku garniturów biznesowych należy unikać takich rozwiązań. Lepiej postawić na klasyczną elegancję i wygodę.